Stłuczenia – jak łagodzić ból i zmniejszyć obrzęk?

Stłuczenia to powszechnie występujące urazy, których doświadczają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Co stosować na stłuczenia? Jak uśmierzać ból i zmniejszyć obrzęk?

Co stosować na stłuczenia?

Stłuczenia to urazy, przy których nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Zdarzają się powszechnie w domu i poza nim. Jak sobie radzić w przypadku stłuczenia? W pierwszej kolejności warto zaniechać wszelkich aktywności i unieruchomić obolałą kończynę. Na tym etapie istotne jest chłodzenie. Można skorzystać z samodzielnie przygotowanego okładu z kostek lodu owiniętych ręcznikiem lub innym materiałem. Na stronie  https://aptekadlarodziny.pl/ dostępne są też specjalne kompresy żelowe, które można chłodzić oraz spraye chłodzące. Ich użycie w krótkim czasie po stłuczeniu przyniesie ulgę w bólu oraz zmniejszy obrzęk. Zaleca się chłodzenie miejsca urazy przez ok. kwadrans. 

Dostępne są też leki na stłuczenia: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-stluczenia-i-obrzeki.html. Przy silnym bólu można użyć maści lub żelu, która zawiera substancję przeciwzapalną i przeciwbólową, a do tego działa też chłodząco. Przyniesie więc szybkie uczucie ulgi i złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Stłuczenie zazwyczaj wiąże się z wystąpieniem siniaka. Zmiana ta wraz z upływem czasu zmienia swoje zabarwienie od purpurowego, przez żółty i zielony. W celu przyspieszenia wchłaniania się krwiaka można użyć maści z arniką. Arnika działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Jest to dobra maść na stłuczenia i obrzęki.

Jaka maść na stłuczenia?

Przy stłuczeniach i skręceniach sprawdzają się różne preparaty lecznicze: https://aptekadlarodziny.pl/masci-zele-na-skrecona-kostke.html. Jeśli pojawia się obrzęk kończyny i krwiak, można sięgnąć po lek przeciwobrzękowy i przyspieszający wchłanianie krwiaka, w którego składzie jest wspomniana arnika lub też wyciąg z kasztanowca, octanowinian glinu czy heparyna. Jeśli natomiast głównym objawem urazu jest ból, lepszym wyborem może być lek przeciwbólowy i przeciwzapalny np. z diklofenakiem, ibuprofenem lub naproksenem.
Warto znać zasady postępowania w przypadku stłuczeń oraz innych niegroźnych urazów. Dobrze jest też wiedzieć, że w razie pojawienia się ograniczenia ruchomości kończyny lub bardzo silnego bólu/obrzęku wskazana jest konsultacja z lekarzem. Mogło bowiem dojść do zerwania lub zapalenia ścięgna, złamania lub innego rodzaju urazu wymagającego uzyskania pomocy medycznej. Jeśli pacjent samodzielnie leczy stłuczenie, ale obrzęk lub krwiak nie ustępuje, również należy zgłosić się do lekarza.